Mobilní servis
Mobilní servis
 

Na nově pořízené Nokii 3310 se po každém vypnutí vynuluje datum a čas. Dá se s tím něco dělat?

Zadání data a času je nutné jen tehdy, pokud z mobilu vyjmete baterii na delší dobu než několik sekund - Nokia 3xxx totiž nemá záložní baterii jako jiné telefony. Pokud ale dochází k vynulování těchto údajů opravdu po každém vypnutí telefonu, bude to zřejmě chyba a v tomto případě doporučuji návštěvu autorizovaného servisu.

Neptejte se, fakt to nejde

Vzhledem k recenzi nové Nokie 3330 si dokážeme představit nával dotazů, zda lze Nokii 3310 "přidat" nové funkce - alespoň WAP … Proto veřejně prohlašujeme, že to není možné. Nahrání nových funkcí brání malá paměť ve starším modelu. (A už na takové dotazy nebudeme odpovídat.)

Tip od čtenáře pro Nokie

Na Nokii 3210, 3310 a 3330 se vám může hodit tip pro rychlé psaní zvláštních znaků v textových zprávách (tlačítkem hvězdička). Celý seznam znaků nemusíte zdlouhavě procházet šipkami, stačí stisknout tlačítko s křížkem a kurzor přeskočí o celý řádek níž.

Nokia úplně bez animací

Mám telefon Nokia 3210 a po zapnutí telefonu se vždy zobrazí úvodní animace (podané ruce nad nápisem Nokia). Je nějakým způsobem možné tuto animaci úplně zrušit?

Toto úvodní zobrazení můžete obejít. Pokud v menu telefonu nastavíte úvodní pozdrav (menu Nastavení, Nastavení telefonu, Pozdrav), zobrazí se místo animace.

Snadná pomoc

Nokia 6210 mi při odesílání textovky nabízí vždy stejné číslo, které musím smazat, abych mohl zadat jiné číslo. Co mám udělat, aby se objevilo prázdné okénko?

Musíte smazat standardní číslo příjemce textovky. U tohoto telefonu je nastaveno v menu Zprávy, Nastavení zpráv, Standardní číslo příjemce.

Nakupujte za kredity!

Kde se dají koupit kredity klubu Nokia?

Kredity klubu Nokia můžete zakoupit u všech autorizovaných distributorů této značky a ve vybraných prodejnách společnosti Nokia, nově jsou také v nabídce Eurotelu. S konkrétním místem blízko vašeho bydliště vám určitě poradí infolinka Nokie: (02) 74 783 738.

Schizofrenní baterie

Sháním baterii pro dvě karty SIM na Nokii 6110.

Podívejte se například do internetového obchodu Cybex Online na adrese www.cybex.cz a zde do sekce "mobilní telefony", dále "Dual SIM baterie a adaptéry". Baterii zde lze přímo objednat. Objednávku můžete provést také přes telefon. Její zakoupení vás pak přijde na 1 477 korun.

Dobré tipy k posílání log na mobily Nokia

Dali jste do svého mobilu kartu SIM jiného operátora a logo zmizelo? Není se čemu divit, logo je totiž přiřazeno vašemu původnímu operátorovi. Když do telefonu vrátíte předchozí kartu, logo se opět objeví.Víte, jak nastavit Nokii 3310, aby se na displeji po určité době objevilo logo profilu? V nabídce Profily zvolíte příslušný profil a vyberete položku Přizpůsobit, kde si můžete nastavit Symbol profilu. Vyberte si ikonu podle svého přání a nastavte prodlevu, po které se logo zobrazí na displeji. Posledním krokem je nastavit Symbol profilu na Zapnout a potvrdit položku Aktivovat profil.Jak smazat logo? V nabídce některých služeb pro posílání log najdete možnost zaslání tzv. mazacího loga, které z telefonu smaže aktuální logo operátora. Za mazací logo zaplatíte stejně jako za běžný obrázek.

Mobil jako zářivka?

Vlastním mobilní telefon Nokia 3210 v sadě Go a zajímalo by mě, zda mohu nějak nastavit (zvýšit) intenzitu podsvícení displeje?

Intenzitu podsvícení displeje u tohoto telefonu nijak nenastavíte. Jen prostřednictvím kabelu a s pomocí příslušného počítačového programu můžete měnit kontrast displeje, většinou ale k horšímu.

Kdy vám "umře" mobil?

V čísle 1/01 jste uveřejnili kódy pro Nokie. Vyzkoušela jsem je na své Nokii 3310 a po zadání kódu *#92702689# jsem pod číslem 6 našla položku Life Timer a u ní číslo 0000:06. Můj otec má také Nokii 3310 (u jiného operátora) a má tam číslo 0000:52. Co tato položka znamená? Při doslovném překladu mi běhá mráz po zádech.

Life Timer (ve volném překladu hodiny života) opravdu měří čas, ale mohu vás uklidnit: není to čas, po který váš telefon ještě bude fungovat, ale celková doba provozu od jeho pořízení.

Zahrajte si "nokiácké" hry na Internetu!

Můžu někde na Internetu najít hry na mobilní telefony značky Nokia?

Asi máte na mysli nové hry, které byste si sám mohl dodatečně dohrát do paměti vašeho mobilu. O takových nevíme, ale jestli vás zajímá simulátor těchto her, podívejte se na webovou stránku www.nokia.com/games/, na níž si můžete přímo v prohlížeči zahrát hry známé z telefonů Nokia.

Melodie bez komplikací

Mám mobil Nokia 3310. Jak se při ručním vytváření vlastní melodie píše velké písmeno odpovídající tónům ze stupnice?

Na "skladatelských" Nokiích (modely 3210, 3310) je jedno, jestli písmena odpovídající příslušným hudebním tónům píšete jako malá nebo velká. Telefony je nijak nerozlišují (na rozdíl třeba od Ericssonů) a na displeji se vždy zobrazují malými znaky.

Když chcete víc

Se svou Nokií 5110 už umím leccos, ale nevím, jestli se na ní dá zjistit stav baterií jinak než podle nepřesně odpovídajícího zobrazení na displeji telefonu.

Jestliže nestačí počet "čárek" v pravé části displeje, můžete zkusit využít servisní menu. K jeho aktivaci budete ovšem potřebovat kabel a příslušný počítačový program. Po spuštění tohoto "speciálního" menu se podívejte na stránky 20 až 23, které monitorují baterii a vlastnosti telefonu týkající se spotřeby energie.

Poslední černá ovce

Podporuje Nokia 6110 SIM Toolkit?

Bohužel, model Nokia 6110 SIM Toolkit nepodporuje a tuto funkci do telefonu nijak dodatečně nedostanete. Dokáže to až model Nokia 6150, ale i v tomto případě pouze přístroje s novějším datem výroby. Model 6110 byl jedním z osledních z dílny Nokie, který SIM Toolkit nepodporoval. V současné nabídce Nokií na českém trhu jsou kromě telefonu 5110 a komunikátoru 9110i již všechny ostatní mobily SIM Toolkitem vybaveny.

Jenom pro "pětjednadesítku"

Lze použít klávesnici pro rychlé psaní textovek, která je určena pro Nokii 5110, také na Nokiích 6110 a 6150?

Podle oficiálních informací firmy C.P.A. (www. cpa.cz), která u nás chatboardy pro Nokii 5110 distribuuje, jsou tyto přídavné klávesničky určeny pouze pro mobilní telefony Nokia 5110.

Psssst!

Když mi na Nokii 7110 někdo volá a já nechci hovor zvednout hned, ale ani ho nechci odmítnout (chci třeba odejít z místnosti a nerušit vyzváněním ostatní), nemůžu nijak vypnout vyzvánění. Proč to nejde?

Když na Nokii 7110 (nebo také 6210) během vyzvánění stisknete levé tlačítko Volby, na displeji se objeví položky Přijmout a Odmítnout. V tu chvíli přestane váš mobil vyzvánět, ale volající stále slyší vyzváněcí tón. Hovor přijmete opětovným stisknutím levého tlačítka nebo zvolením položky Přijmout.

Jistota je jistota

Zůstanou mi po nahrání nového firmwaru nebo po opravě v Nokii 6210 jména v telefonním seznamu telefonu, položky v kalendáři a textové zprávy v paměti?

Servisy zpravidla nezaručují, že se jim podaří po opravě nebo nahrání nové verze firmwaru vaše data vrátit zpět. Může se to povést a z vlastních zkušeností víme, že se to většinou opravdu povede, zrovna vy ale můžete mít smůlu. Proto bude nejlepší, když si těsně před návštěvou servisu telefon zazálohujete pomocí programu 6210 PC Suite, který byl s telefonem na cédéčku. Jen pro úplnost připomínám, že nejnovější verze firmwaru pro Nokii 6210 nese číslo 4.27.

Vyryjte si své jméno na Nokii

Česká republika byla jednou z prvních zemí, které zavedly nový design webových stránek Klubu Nokia (www.club.nokia.com). Nové stránky jsou přehlednější a kromě již známých služeb (víte, že v klubu Nokia si můžete nechat poslat logo na displej nebo vyzváněcí melodii?) nabízejí možnost vyrytí symbolu nebo nápisu na štítek Nokie 6210.

Jak smazat logo

Známý mně poslal na displej mobilu neslušný obrázek a já teď nevím, co s ním.

Obrázek můžete smazat. Tuto službu většinou nabízejí internetové servery pro posílání log (například Nabit.cz), pokud ale máte program LogoManager a telefon připojený k počítači, pomůžete si sami: V menu Tools zvolte položku Options, stiskněte tlačítko Network chooser a z roletky Country vyberte položku No country. Všechno potvrďte a prázdné logo pošlete do telefonu prostřednictvím textové zprávy.

Nevlastní vyzváněcí melodie

V mobilu Nokia 6150 mám vlastní vyzváněcí melodii, jak ji můžu editovat?

Přestože je v tomto telefonu místo pro vlastní melodii, nijak ji nemůžete změnit, a to stejné platí i pro telefony Nokia 6210, 7110, 8210, 8850. Melodii můžete složit v Nokii 3210/3310 a do svého telefonu ji poslat jako SMS, nebo ji můžete nahrát z počítače přes kabel.

Jestlipak přišla moje textovka?

Jak mohu na Nokii 3310 nastavit funkci, která by mě informovala o tom, zda moje zpráva byla doručena?

Stiskněte klávesu Menu a vyberte položku Zprávy. Najděte Nastavení zpráv a stiskněte šipku nahoru. Aktivujte položku Běžné a poté Výpis doručených zpráv, kde zvolte Ano. Od tohoto okamžiku můžete očekávat potvrzení o doručení svých textovek.

Nokia pomáhá Nokii

Vymazal jsem si obrázkovou zprávu na Nokii 3210. Chtěl bych se zeptat, kde ji mohu znovu sehnat a také jestli je možné nějak přidat nové obrázkové SMS do tohoto telefonu.

Pokud jste si vymazal některou ze standardních obrázkových textovek, můžete si ji nechat znovu poslat od někoho, kdo má také Nokii 3210, a následně ji uložit.Nové obrázkové textovky můžete nahrát prostřednictvím vhodného programu, například LogoManageru, který nainstalujete do počítače, a datového kabelu, jímž PC propojíte se svým nebo i jiným (obrázek potom pošlete jako SMS) mobilem. Databázi obrázků nabízí například web www.mujmobil.cz, nebo klub Nokia (www.club.nokia.com).

Chcete vylepšit svůj mobil?

Jaká je nejnovější verze firmwaru pro mobil Nokia 3310? Existuje už pro ni T9 v češtině?

Nejnovější verze firmwaru nese označení 4.23, ale zatím neobsahuje český slovník T9. Čeština by ale pro tento telefon měla být co nevidět a až budete číst tento příspěvek, servisy by ji už měly nabízet. Za nahrání nové verze firmwaru pravděpodobně stejně jako u Nokie 6210 zaplatíte pár stovek - český slovník T9 za to ale stojí.

Pošlete si logo

Nejznámější český server pro posílání log na mobilní telefony Nokia Nabit.cz (www.nabit.cz) zprovoznil novou verzi své služby. Podle provozovatelů je rychlejší a spolehlivější, logo dorazí během několika minut. I když se za zaslání loga nyní budou platit dvě koruny, je to stále ještě snesitelná částka.

Stará nová Nokia 7110

Prý se přehráním nového firmwaru na Nokii 7110, konkrétně verze 4.94, zvýší kapacita pro textové zprávy. Co je na tom pravdy?

Firmware od verze 4.94 opravdu zvětší kapacitu pro textové zprávy a především telefon celkově hodně zrychlí. Nahrání nové verze bych rozhodně doporučil.

Malá oprava

Jak nastavit svoji vizitku na telefonu Nokia 7110?

Otázka se zřejmě váže ke článku v Mobilitách 1/01. V něm se bohužel objevila formulace, která vyzněla, že v telefonu lze nastavit jedno číslo jako vizitku, kterou potom můžete snadno někomu poslat. To není možně, při posílání vizitky si jen můžete vybrat, jestli chcete u kontaktu poslat pouze číslo, které je standardní (při podrobném pohledu je kolem symbolu rámeček), nebo jestli chcete poslat celý kontakt se všemi čísly a texty, které u něj máte.

Pomůže MobilMania.cz

Mám telefon Nokia 6210 a potřebuji komunikační program pro přenos dat z počítače. Jaký je to program a hlavně jak se k němu dostanu co nejlevněji?Takovým programem je například Nokia PC Suite, který dostanete na cédéčku k mobilu a můžete ho stáhnout třeba na webu MobilMania.cz (www.mobilmania.cz/download/programy.asp).

Nokia 3310 má malé mušky

Je pravda, že Nokia 3310 neumí přiřadit k příchozí zprávě jméno z telefonního seznamu (objeví se jen číslo)? Pokud tomu tak je, bude tato chyba odstraněna v novějším firmwaru?

Tato informace není pravdivá. Nokia 3310 přiřazování jmen k příchozím textovkám zvládá. Nedostatky jsou ale ve špatně fungujícím SIM Toolkitu a u některých kusů ve špatném dobíjení. Snad tyto nedostatky vyřeší další verze firmwaru.

Animací se prostě nezbavíte

Je u mobilu Nokia 3210 možné vypnout animace a zvýšit tak rychlost odezvy telefonu?

U přístroje Nokia 3210 animace bohužel není možné nijak vypnout.

Menší rozměry, menší paměť

Má Nokia 3310 vnitřní paměť na textové zprávy?

Do Nokie 3310 nemůžete uložit žádnou zprávu, všechny se ukládají na kartu SIM. Jestliže používáte Oskara, vejde se na ni třicet zpráv, u ostatních operátorů jen deset.

Nokia 6210 má českou T9

Přestože Nokia tvrdila, že jejím prvním telefonem, který bude podporovat rychlé psaní T9 v češtině, bude model 3310, nakonec to vyhrála šestdvadesítka. Chcete-li své textovky psát rychle, obraťte se na autorizovaný servis. Máte-li telefon v záruce, vezměte s sebou záruční list, přesto se ale připravte, že za nahrání nového firmwaru s podporou české T9 můžete zaplatit několik set korun.

Dlouhá textovka je problém

Pokud na Nokii 3310 napíšu SMS delší než 160 znaků, přijde na jiné mobily rozdělená na více částí?

Ano, napíšete-li delší než stošedesátiznakovou textovku, přijde adresátovi taková zpráva rozdělená do maximálně tří 160znakových úseků. Existují však výjimky, převážně z řad telefonů Ericsson, které dlouhou zprávu nedokážou přijmout.

Mobil není počítač

Jak lze při psaní zprávy odřádkovat text na Nokii 5110 (náhrada Enter na klávesnici počítače)? Už jsem dostal několik zpráv, které byly zobrazeny odřádkované.

Klávesu s podobnou funkcí, jako je Enter u počítačů, některé mobilní telefony nabízejí. Odřádkovat textovou zprávu v takových mobilech můžete volbou v menu. U ostatních telefonů můžete mezi slova vložíte více mezer. Odřádkované textové zprávy lze poslat také z počítače, podporuje je například program ICQ.

Nejnovější je nejlepší

Potřeboval bych přeprogramovat firmware na Nokii 7110. Kde mohu sehnat vyšší verzi firmwaru a kolik upgrade stojí? Používám totiž program FoneSync, který vyžaduje firmware 4.88. Nebo snad existuje pro tento typ telefonu ještě jiný program pro správu telefonních čísel?

Upgrade firmwaru vám zprostředkuje pouze autorizovaný servis Nokia, doma to nezkoušejte. Pokud máte telefon v záruce, bude vám tato služba poskytnuta zdarma, v pozáruční době za nový firmware zaplatíte kolem 500 Kč.Kromě FoneSync můžete telefonní seznam editovat také v programu LogoManager. Tento program ale nepodporuje češtinu v mobilu.

Být v obraze?

Je pravda, že po nastavení čísla 40 do položky "Uzavřená skupina" u Nokie hlásí telefon policejní radar?

Toto je další typický případ mobilní fámy. Nic takového samozřejmě nefunguje. To stejné platí také pro další populární "štěky": můžete si být jisti, že odposlouchávání mobilních telefonů je velice složité a u vypnutých mobilů úplně nemožné, viry pro mobily neexistují a volání nebo odesílání textovek zdarma prostřednictvím speciálních číselných kódu nebude fungovat.

Nepodstatný nápis

Při volání z telefonu Nokia se na displeji zobrazí hlášení "Přesměrováno". Co to znamená?

Tato matoucí hláška vznikla nevýstižným překladem anglického You have active diverts. Znamená to, že vy (volající) máte aktivováno nějaké přesměrování. Je to ale úplně zbytečná informace, protože když někomu voláte, vaše vlastní přesměrování vás vůbec nezajímá.

Tři karty jednou ranou

Slyšel jsem, že se do Nokií řady 3210 dají dát tři karty SIM najednou. Co je na tom pravdy?

Ano, Nokia 3210 je zatím jediný telefon, pro který je možné sehnat adaptér na tři karty SIM. To je vlastně nový zadní kryt pro telefon, oproti originálnímu krytu je však o něco silnější. Nabízí ho u nás společnost C. P. A. (www.cpa.cz) za 699 korun. S tímto adaptérem ale nebudete moci používat všechny tři karty SIM současně. Vždy je v provozu pouze jedna z nich a přepínání mezi nimi se děje vypnutím a zapnutím mobilu.

Vše funguje se vším

Mám nový telefon Nokia 6210. V dokumentaci se píše, že většina příslušenství je shodná s příslušenstvím k Nokiím 5110 a 6110. Po připojení telefonu k cestovní nabíječce pro Nokia 6110 se po krátkém čase (zhruba 10 sekund) objeví na displeji telefonu značka STOP a nápis NENABÍJÍM. Telefon pak opravdu nenabíjí. Co dělat?

Váš problém může spočívat v nabíječce. Pokud nepoužíváte originální příslušenství, Nokia nezaručuje optimální funkčnost těchto výrobků a může se tedy objevit podobné chybové hlášení. Jestli ale používáte pouze originální příslušenství, budete muset navštívit servis, popř. zakoupit novou nabíječku. Obecně platí, že originální příslušenství značky Nokia (nabíječky, sady hands-free) pro typy 5110, 6110 a 6210 je navzájem kompatibilní. Může se však také jednat o softwarovou chybu telefonu a v takovém případě vám pomůže jedině návštěva servisu.

Stejně jako ostatní

Mám k vám otázku ohledně přístroje Nokia 3310. Editor textových zpráv má kapacitu 460 znaků. Zajímalo by mě, zda se při posílání e-mailů využije celých 460 znaků.

Při posílání e-mailů se Nokia 3310 chová jako běžný mobil a zobrazuje pouze první znaky zprávy, maximálně do počtu 160. V praxi je to ovšem ještě mnohem méně, neboť v textovce je ještě uvedena e-mailová adresa, jejíž znaky se do celkového počtu sto šedesáti také počítají.

SIM Toolkit i pro vás

Mám Nokii 6150, ale nefunguje mi SIM Toolkit. Jak ho mohu získat?

Pokud jste pořídil telefon Nokia 6150 záhy po jeho uvedení na trh, máte zřejmě model, který SIM Toolkit nepodporuje. Novou verzi firmwaru s podporou SIM Toolkitu si ale můžete nechat dohrát v servisním středisku.Můžete mít ale také starší kartu SIM, na které tato aplikace není nahrána. V takovém případě musíte zajít do některé z prodejen Paegasu a kartu za poplatek 400 Kč vyměnit.

Mizející logo

Na Nokii 3210 používám dvě karty SIM: Twist a Oskar. Proč vždy po nahrání loga operátora zmizí logo z druhé karty a opačně?

Do vašeho telefonu se vejde pouze jediné logo operátora. Pokud si tedy nahrajete logo a máte v mobilu kartu Paegasu, bude logo zobrazeno při zaregistrování do této sítě, ale při vložení karty jiného operátora nebude viditelné. Když potom nahrajete nové logo, to původní jím bude přehráno.

Máte rádi obrázky?

Jak aktivovat šetřič obrazovky u Nokie 3310?

Šetřič obrazovky je jeden z kosmetických doplňků nového telefonu.Jedná se o symbol profilu, který se po nastavené době zobrazí na displeji mobilu. V nabídce Profily si zvolíte příslušný profil a vyberete položku Přizpůsobení, kde si můžete nastavit Symbol profilu. Vyberete si ikonu podle svého přání a nastavíte časový interval, po kterém se ikona zobrazí na displeji. Posledním krokem je nastavit Symbol profilu na Zapnout a potvrdit položku Aktivovat profil.

Rychlejší psaní textovek

Prodlevu při psaní dvou písmenek na jedné klávese u mobilních telefonů Nokia lze zkrátit. Po napsání prvního písmenka stiskněte šipku a hned můžete psát další znak.

Ach, ta paměť

Existuje kromě mobilu Nokia 7110 ještě nějaký, který má vnitřní paměť na desítky SMS?

Na českém trhu můžete v současnosti koupit více takových telefonů. Kromě jmenované Nokie 7110 jsou to další tři typy Nokií: 6210, 6250 a 9110 Communicator. Rovněž mobil Alcatel OT 501, který se na trh dostane v prosinci, bude mít velkou interní paměť pro textovky.

Jména začínající na "Ch"

Chcete-li mít možnost s mobilními telefony Nokia 6210 nebo 7110 vyhledávat jména začínající na "Ch", uložte je tak, aby druhý znak byl rovněž velkým písmenem: například CHroust, CHovanec. Kdybyste jméno napsali běžným způsobem, mobilní telefon je nenajde.

Téměř dvojčata

Má Nokia 3310 stejný konektor pro hands-free jako model 3210?

Nokia 3310 je nástupcem staršího modelu 3210 a většina příslušenství je kompatibilní: platí to i pro sady hands-free.

Záhada

Jak je možné, že se na Nokii 3310 u došlých SMS u někoho zobrazí číslo a u dalšího jméno? Oba odesílatelé jsou přitom v telefonním seznamu na kartě SIM.

Na tuto otázku nedokážeme odpovědět ani my, ani česká Nokia, která čeká na odpověď z finského ústředí. Neoficiální zprávy hovoří o možné programové chybě a vypadá to, že se v blízké době dočkáme nové verze firmwaru.

Nohama na pevné zemi

Jaká se dá koupit nejsilnější baterie do Nokie 3210?

Pro mobilní telefony této řady je k dispozici pouze jeden typ baterie - Ni-MH 1 250 mAh. Jinou baterii Nokia nedodává.

S úsměvem

Změnil jsem si bezpečnostní kód na Nokii 3210 a zapomněl jsem ho. Můžu to nějak obejít nebo zrušit, pokud znám všechny ostatní kódy?

Jestliže jste si telefon nenastavil, aby žádal o bezpečnostní kód při každém spuštění, není to zase tak vážné. K běžnému provozu bezpečnostní kód asi nebudete potřebovat. V opačném případě budete muset pro zjištění kódu navštívit servis, kde vám přístroj znovu zprovozní a kód nastaví na standardní 12345, ovšem za poplatek zhruba 300 Kč.

Obrázkové textovky

Ve svém mobilním telefonu Nokia 3210 nemohu najít obrázkové zprávy, jak je to možné?

Je pravděpodobné, že jste si tyto zprávy sám smazal, nebo to někdo udělal za vás. Pokud je ve svém mobilu opravdu nemáte, musíte si je nechat od jiného majitele Nokie 3210 nebo 3310 znovu poslat.

Aktuální verze

Jak můžu zjistit verzi firmwaru na své Nokii 7110?

Pro zjištění verze firmwaru zadejte u všech telefonů Nokia kód *#0000#. Pro model 7110 byl v poslední době uvolněn firmware 4.94, který výrazně zrychlí práci v menu, vylepší prohlížeč WAPu a přidá další užitečné drobnosti. Nový firmware vám nahrají autorizované servisy Nokia.

Vlastní vyzvánění

Mohu na Nokii 7110 nějakým způsobem nahrát další vyzváněcí melodie?

Ano, je to možné. Můžete využít speciální programy, které si nainstalujete na svůj počítač a v nich zkomponujete vlastní melodii. Musíte si ovšem sehnat také datový kabel (to není nejlevnější záležitost), nebo pro přenesení melodie do telefonu použít infračervený port.Melodii si můžete také nechat poslat z Internetu - podívejte se na web www.yourmobile.com. Poslední možností je požádat o pomoc některého z vašich známých, který vlastní mobilní telefon Nokia 3210 nebo 3310. Na těchto dvou typech si totiž můžete vlastní melodie sami skládat a následně je poslat na další telefony značky Nokia, které podporují přidávání vlastních melodií.

Číslo, písmeno, číslo, písmeno …

Také při psaní čísel v textovkách tak dlouho klikáte na tlačítka, až se přes všechny textové znaky dostanete k číslici? U Nokií existuje snazší řešení: na numerickou klávesnici se přepnete dlouhým stiskem tlačítka #.

Staré telefony všechno prostě neumí

Je možné odblokovat Nokii 5110 tak, aby byla duální?

Nic takového není možné - z neduálního telefonu žádným softwarovým zásahem duální přístroj nevytvoříte.

Užitečné funkce?

K čemu slouží u telefonů Nokia funkce Automatické vytáčení a Automatický příjem hovoru?

Automatické vytáčení využijete v případech, kdy má volající obsazeno - telefon se potom sám ve zvětšujících se intervalech snaží na dané číslo dovolat. Aktivací automatického příjmu hovoru telefon hned po zazvonění přijme hovor, nemusíte mačkat tlačítko. To je užitečné zejména v automobilu, kdy máte telefon v sadě pro hlasité telefonování. Tyto funkce nabízejí i jiné mobilní telefony.

Nechcete T9?

Jak se zbavím funkce T9 u Nokia 3210?

Při psaní textovky vejděte do menu (Volby) a v položce Slovník vyberte Slovník vyp.

Baterie Li-Ion vydrží hodně

Ničí se baterie typu Li-Ion u telefonu Nokia 7110, pokud ji nabíjím ještě zcela nedobitou?

Baterie typu Li-Ion je možné po prvotním zformování, při kterém je vhodné několikrát zopakovat plné nabíjecí a vybíjecí cykly, nabíjet v jakémkoli stavu, nepoškodí se. Stejně jako jiné baterie má i typ Li-Ion svou životnost, ovšem tímto přístupem ji nijak nezkrátíte.

Nokia Club

Stále se mi nedaří přihlásit se do Nokia Clubu. Registrace neustále odmítá přijmout můj kód IMEI. Tvrdí, že už je zadán. Co můžu dělat?

I když vám služba club.nokia.com píše hlášení o nepřijetí kódu IMEI, je již pravděpodobně přijat a v klubu jste v pořádku zaregistrován. Zkuste se i přes toto chybové hlášení přihlásit a měl byste se dostat dovnitř.

Displej u Nokie 3210

Už nevím, jak se mi to podařilo, ale u Nokie 3210 jsem něco zmáčknul (nějaký kód snad) a podařilo se mi vypnout podsvícení displeje. Poraďte prosím, jak to vrátím zpět.

Vypnout podsvícení displeje u Nokie 3210 není možné - ani funkcí z menu, ani kódem … Možná jste stisknul některou klávesu příliš silně, nebo telefon prodělal silný otřes, při kterém se poškodily kontakty. Svěřte svůj mobil do péče servisu.

Verze firmwaru

Jakým způsobem zjistím verzi firmwaru na Nokii 7110?

Zadejte z klávesnice kód *#0000#

Listujeme v menu při hovoru

Je možné při hovoru s Nokií 3210 listovat v menu tak jako u jiných Nokií?

Při hovoru stiskněte tlačítko C, a funkce velkého tlačítka se změní na Volby. V tomto menu jsou všechny možnosti, které můžete používat při hovoru. Jedná se zejména o funkce ke konferenčním hovorům a k více hovorům, které jsou prováděny najednou. Dostanete se ale také do telefonního seznamu.

T9 u Nokie 3210

Zajímalo by mě, kolik nových slov se vejde do slovníku T9 u telefonu Nokia 3210. Když tento limit překročím, která slova se budou přepisovat - původní nebo jen nově přidaná?

Přesný počet slov, která můžete uložit do paměti, není znám. Jde prý o stovky slov, ovšem záleží i na jejich délce. Přepisují se pouze slova nově přidaná. Také bych rád v této souvislosti poznamenal, že slovník T9 v češtině prozatím neexistuje.

Net Monitor aktivujete pouze kabelem

Chtěl bych vědět, jak lze aktivovat funkci Net Monitor na Nokii 3210.

U tohoto telefonu lze Net Monitor aktivovat pouze přes kabel a za pomoci příslušného softwaru. Pokud se ovšem nechystáte využít kabel i jinak, doporučoval bych svěřit aktivaci některé z firem, které tuto službu nabízejí. Stejně jako v článku minulého čísla ale opakuji, že Net Monitor nejspíš k ničemu nebudete potřebovat.

Melodie z Paegasu

Je možné v síti Paegas nějakým způsobem získat vyzváněcí melodie?

Služba je určena jen pro telefony Nokia, do kterých lze poslat vyzvánění. K zaslání seznamu dostupných melodií stačí na číslo 4616 z telefonu Paegasu zaslat text ST LIST. Dostanete několik textových. Poté pošlete opět na číslo 4616 text ST <jméno melodie> a obdržíte melodii. Upozorňujeme ale, že tuto službu Paegas oficiálně nenabízí a neručí za její funkčnost a dostupnost.

Displej a vyzvánění podle představ

Hledám webovou stránku, na které se dají stáhnout loga a vyzváněcí melodie pro mobilní telefon Nokia 3210.

Největší nabídka log je na adrese www.nabit.cz, odkud si logo můžete na telefon nechat rovnou zdarma poslat. Ze Slovenska si nám ale často stěžujete, že zasílání log z této adresy funguje pouze pro telefony v českých sítích. Protože nevíme o podobné světové službě, která by byla zdarma, budete muset navštívit třeba web go.to/mobilephonemelodies, kde najdete loga a vyzvánění pro telefony značky Nokia, ale také databázi vyzvánění pro mobily Siemens a Ericsson, stejně jako programy pro tvorbu vlastních vyzvánění do telefonů výše jmenovaných značek. Databázi log pro přístroje Siemens je možné najít na adrese www.exit99.cz/s25/soft/logos-s25_01.htm. Další databáze vyzvánění pro již jmenované značky mobilů jsou např. na adrese www.yourmobile.com. Zde posílají melodie zdarma přímo na mobil, ovšem pouze pro telefony značky Nokia, do přístrojů ostatních značek - Siemens a Ericsson - je třeba melodii naťukat podle předlohy ručně. Totéž musíte udělat i na webu www.mobile-melodies.com. Pokud chcete získat melodii, kterou nikde nenajdete, napište nám textovku podle vzoru v rubrice Cililink a třeba se s ní setkáte v dalším čísle Mobilit.

Club Nokia: konečně i pro Čechy

Zatímco dříve museli čeští zájemci o členství v klubu Nokia zapírat své občanství a registrovat se například jako Angličani, nyní už svou národní hrdost nemusíme skrývat. Na adrese club.nokia.com přibyla v seznamu jazyků čeština. Ovšem mezi námi - členstvím v klubu toho moc nezískáte. Přestože stránky česky slibují třeba programy pro tvorbu vyzváněcích tónů a obrázkových zpráv, v klubu je nenajdete.

Nokii 6110 rozvibruje speciální baterie

Chtěl bych se zeptat, zda je možné na Nokii 6110 používat vibrační vyzvánění.

Pro některé mobilní telefony Nokia (série 6110 je mezi nimi) existuje speciální baterie, ve které je skrytý vibrační mechanismus. Toto příslušenství není originální, takže ho nenabízí operátoři ani značkové prodejny, musíte je shánět jinde. Vibrační baterie jsou dražší než obyčejné, cenový rozdíl však není nijak propastný a objevuje se cenové navýšení zhruba o 10 % ceny obyčejných baterií.

Není nad pořádný trénink

Na adrese http://www.nokia.com/games si můžete zahrát hry z telefonů Nokia.

Kolik jsem provolal?

Mám mobilní telefon Nokia 3210 a tarifní program Eurotelu. Nevím, jak nastavit zobrazování informace o provolané částce. Viděl jsem to u svého kolegy s Eurotel Go, takže si jsem jist, že tato služba funguje.

Eurotel tuto službu nabízí jen pro předplacené karty, nikoli pro tarifní programy. Takže i když si na svém mobilu nastavíte stejné parametry, jako kdybyste používal předplacenku Go (potřebujete k tomu PIN2), k provolané částce se nedoberete.

Psion se s Nokií 6110 nedomluví

Rád bych používal Nokii 6110 pro přístup z počítače Psion na Internet, ale slyšel jsem, že s tímto mobilem to nejde. Můžete poradit, s jakými mobily to jde?

Tato informace je správná, Psion (a další kapesní počítače) lze bez prostředníků připojit k Internetu jen s mobily, které mají vestavěný hardwarový modem. A mezi ně Nokia 6110, i přesto, že má infračervený port, nepatří. Mezi použitelnými mobily je Siemens S25, S35i, Nokia 7110, 8210, 8810, 8850, Ericsson SH888, R320s, Motorola L7089, P7389.

Staré Nokie jsou bez vestavěného modemu

Zajímalo by mě, jestli mobily Nokia 5110 a Nokia 6150 v sobě obsahují hardwarový modem?

Ne, tyto mobily hardwarový modem nemají. Nokia 6150, stejně jako populárnější Nokia 6110 sice má infračervený port, ale pokud jej chcete používat k připojení k Internetu, musíte mít na počítači nainstalován softwarový modem, nebo musíte použít komunikační PC kartu.

Mobily v sadách jsou blokované

Mám mobil Nokia 3210 zakoupený v sadě Go. Zajímalo by mě, jestli je blokovaný nebo ne.

Všechny mobilní telefony prodávané v předplacených sadách by měly být blokované a konkrétně Nokia 3210 s největší pravděpodobností blokovaná bude. U některých telefonů se sice občas stane, že jsou prodávány nezablokované (především v době, kdy jde o novinky), ale ve vedlejší krabici to už nemusí platit. Jedinou spolehlivou metodou, jak zjistit, zda je mobil blokovaný, je vložit do něj kartu SIM jiného operátora a pokusit se přihlásit do jeho sítě.Pokud si kupujete sadu Paegas Twist, můžete požádat i o odblokování mobilu. To vám provedou přímo v prodejně, vy si jen k ceně připlatíte 5 000 Kč. To je ovšem neúměrná částka. Osobně bych asi riskoval možné problémy se záruční opravou a telefon nechal odblokovat za pár stovek jinde.

Co znamená přesměrováno?

Při volání do jakékoli sítě mi Nokia 3210 s tarifem Paegas Aktiv na displeji napíše "Pozor: Přesměrováno". Co to znamená?

Praktický smysl toto hlášení nemá. Při vytočení hovoru se objeví na displeji tehdy, když máte nastaveno jakékoli přesměrování. V případě Paegasu včetně automatického přesměrování, které si - když jej nechcete - můžete zrušit prostřednictvím infolinky.

Rozhodování mezi mobily

Rozhoduji se, zdali koupit Nokii 5110 nebo 6150. Shledávám nějak málo důvodů pro dražší variantu. Kde bych našel dostatek argumentů pro své rozhodování?

Server MobilMania.cz na svých webových stránkách (www.mobilmania.cz) nabízí možnost porovnání parametrů až tří vybraných telefonů. Začněte proto zde. Přečtěte si také recenze mobilů, mezi kterými se rozhodujete, poptejte se mezi známými, můžete se případně zeptat i na náš názor.

Logo operátora a problémy s firmwarem

Nechal jsem si na svůj mobil Nokia 7110 poslat logo operátora, a uložil jsem si je. Jak to, že jej nyní nemůžu vyvolat?

Jde o chybu ve firmwaru mobilního telefonu. Od verze 4.84 už je tato chyba odstraněna. Aktualizaci firmwaru vám provedou v autorizovaných servisech značky Nokia.

Vibrační vyzvánění pro Nokia 3210

Na Internetu se objevily návody na přidání vibračního vyzvánění do telefonů Nokia 3210. Některé telefony jsou totiž vybaveny vibračním motorkem, jeho použití je jen zakázáno ve firmwaru telefonu. Je nutné dodat, že těchto telefonů je u nás velmi málo a nejsou pravděpodobně dovezeny legální cestou. V oficiálně distribuovaných mobilních telefonech Nokia 3210 vibrační motorek nenajdete.Můžete se ale podívat, jestli právě vaše Nokia není tou vyvolenou. Jestliže v otvoru pod anténou, který se objeví po vyjmutí baterie, uvidíte jen kontakty, máte smůlu a když budete chtít vibrovat, musíte si vibrační motorek dokoupit. Ovšem nikoli v autorizovaných nebo značkových prodejnách či servisech a po montáži motorku samozřejmě přijdete o záruku.Vibrace je potom třeba ještě aktivovat: mobil spojíte kabelem s počítačem, kde v patřičném programu provedete aktivaci. Asi byste se ale měli obrátit na firmu, která zprovoznění vibrací nabízí.

Nokii 5110 k SIM Toolkitu nedonutíte

Lze nahráním nového firmwaru docílit toho, aby Nokia 5110 podporovala technologii SIM Toolkit?

Není to možné. Nahráním nového firmwaru se většinou nedocílí zavedení nových funkcí, jdou jen vylepšovat ty staré. Podobně se žádný neduální mobil nahráním nového firmwaru nestane duálním.

Jak připojit anténu k Nokii 3210?

Lze k mobilu Nokia 3210 připojit externí anténu?

Nelze, Nokia 3210 má integrovanou anténu a konektor pro externí anténu u ní nenajdete.

Tipy pro Nokia 7110

Jak rychle napsat textovku
Dvakrát stiskněte tlačítko vlevo nahoře vedle válečku (dál jej označuji jako levé tlačítko).

Využívejte šablony
Výrazy, které v textových zprávách často používáte, zejména ty, které obsahují symboly a jejichž napsáním strávíte hodně času, si uložte jako šablony. Osobně mám v šablonách třeba e-mail #lutonsky@cpress.cz (když si potřebuji rychle něco poznamenat) nebo smajlíky :-) :-(.

Jak napsat v textovce zavináč
Šestkrát co největší rychlostí stiskněte tlačítko 1.

Jak se pohybovat v napsané textové zprávě
Jestliže je poslední napsaný znak daleko od začátku abecedy, stiskněte tlačítko 2 (na displeji se objeví písmeno A) a válečkem se v pruhu na pravé straně displeje přesuňte o několik poloh výše, kde jsou kurzorové klávesy. V textovce se pohybujte tisknutím válečku.

Smažte zprávy najednou
Jestliže příchozí textové zprávy nemažete hned po přečtení, nemusíte desítky textovek, které se nahromadí ve složce Přijaté zprávy, mazat po jedné. Zprávy, které chcete zachovat, přesuňte do jiné složky (například Archiv) a nad vybranou složkou Přijaté zprávy stiskněte levé tlačítko (Volby). Z menu vyberte položku Vymazat složku a všechny uložené zprávy budou vymazány - složka zůstane.

Jak rychle nastavit budík
Vejděte do hlavního menu, narolujte menu Nastavení a stiskněte levé tlačítko (Výstraha). Známe ještě rychlejší postup: levé tlačítko (Menu), tlačítko 4, levé tlačítko (Výstraha).

Wapování bez tuhnutí
Když před začátkem wapování telefon vypnete a znovu zapnete, neměl by zamrznout. Někdy stačí pouhé vyprázdnění paměti, kompletní restartování mobilu je ale jistější.

Vynulování vysokého skóre u her

Jak zruším nejvyšší skóre ve hrách mobilního telefonu Nokia 5110?

Vstupte do menu Nastavení/Obnovit standardní nastavení (Menu 4, 4) a zvolte tuto položku. Budete potřebovat bezpečnostní kód a tímto postupem se vymažou také ostatní nastavení telefonu. Proto si před touto operací raději svoje nastavení opište. Informace uložené na kartě SIM (např. číslo centra SMS) zůstanou zachovány. Stejný postup můžete použít i u ostatních mobilů Nokia nebo u telefonů, u kterých není možnost vynulovat herní skóre jiným způsobem.

Naprosto vše o Nokia 5110

Chcete-li se dozvědět o telefonu Nokia 5110 více, podívejte se na neoficiální stránky věnované tomuto mobilu na adrese www.versamart.com/Nokia5110 (anglicky).

Náhle snížená výdrž baterií

Vlastním mobil Nokia 6150 s baterií typu Li-Ion. Telefon používám sedm a půl měsíce a náhle mi u něj poklesla jeho pohotovostní doba ze standardních čtyř až pěti dnů přibližně na polovinu - při stejném používání. Vyzkoušel jsem i tři jiné baterie se stejnou kapacitou a výsledek je stále stejný. Telefon používám se sadou hands-free i v automobilu, kde vznikl problém při přepínání do profilu Vozidlo. Mobil musím třeba i dvakrát či třikrát vyndat a znovu nasadit, než se sám přepne. Kromě těchto problémů vše funguje tak, jak má. Telefon mám ještě v záruce.

Z příznaků, které popisujete, odhaduji, že problém je v konektoru na spodní části mobilu. Pokud by totiž byl poškozen, mohlo by docházet k chybnému dobíjení, resp. nedobíjení. Tím by byla vysvětlena zkrácená pohotovostní doba i u jiných baterií. V případě, že je konektor poškozen, by mobil měl problémy také s rozpoznáním toho, jestli je v sadě pro hlasité telefonování.Nejlepší, co můžete udělat, je vzít telefon do nejbližšího autorizovaného servisu, pochopitelně se záručním listem, a požádat o názor odborníky. Pokud je problém skryt v elektronice konektoru, měla by oprava být provedena zdarma. Ovšem pozor - jestliže jste si konektor mechanicky poškodil sám (třeba se vám ho povedlo namočit), budete si muset opravu zaplatit.

Zavináč na Nokia 3210

Vlastním mobil Nokia 3210. Zajímalo by mě, jak napsat v krátké textové zprávě znak zavináč.

Jestli máte zapnutý režim T9, musíte jej před napsáním speciálního znaku vypnout dvojitým stisknutím tlačítka #. Tím se přepnete na normální režim psaní. Pak na místě, kde chcete napsat zavináč stisknete klávesu * (hvězdičku) a kurzorovými tlačítky vyberete znak @. Zapíšete jej stiskem funkční klávesy.

Kde v menu zvolit češtinu

Chci ve svém telefonu Nokia 8110i zvolit české menu, ale nemůžu ho najít.

Jestliže v menu nemůžete nalézt češtinu, pak jde s největší pravděpodobností o mobilní telefon dovezený ze zahraničí; je tedy nepočeštěný. V tom případě máte smůlu, protože autorizovaný servis vám češtinu do takového telefonu nenahraje. Jediné, co můžete udělat, je navštívit servis neautorizovaný, ovšem v tom případě počítejte s tím, že po nahrání češtiny přijdete o záruku.Jestliže však jde o mobilní telefon legálně dovezený do České republiky a vlastníte k němu doklady (třeba i prošlý záruční list), zajděte do autorizovaného servisu Nokia a požádejte o nahrání nového firmwaru s češtinou. Servisy pro mobily Nokia jsou Cell-Net (02) 781 13 60, Febra (02) 83 85 01 48 a Britex CZ (0312) 622 416.

Nokia 7110 s novým firmwarem

Myslím, že nejdůležitější je oproti nestarším verzím zrušení diakritiky při psaní textovek, byly odstraněny problémy při práci s interním telefonním seznamem telefonu, při práci se skupinami volajících by telefon měl být stabilnější. Také příchozí textovka by při wapování nebo hraní her už neměla způsobovat nestandardní chování telefonu.

Když WAP newapuje

Setkáte-li se někdy při wapování s telefonem Nokia 7110 s hlášením, že "Stránka je nedostupná" a přitom se na ni dostanete ze všech možných prohlížečů WAPu, bude pravděpodobně chyba v nastavení vašich Záložek. Za adresou služby totiž někdy musí být lomítko (/), například http://www.wap.com/.

Rychlonabíječka pro Nokia 3210

Prodává se nabíječka pro mobilní telefon Nokia 3210, která nabíjí rychleji než ta v sadě Twist, tzn. rychleji než za šest hodin?

Ano, dodává se. Její kód je ACP-8E, telefon nabije za dvě a půl hodiny a najdete ji třeba v nabídce společnosti Celadon Group (www.celadon.cz). Neměla by ale chybět v nabídce žádného prodejce mobilních telefonů a příslušenství značky Nokia.

Zvonění pro mobily Nokia

Na webové adrese www.yourmobile.com si můžete vybrat z množství vyzvánění a zdarma si jej nechat poslat na svůj mobilní telefon Nokia.
Jak je to s napájením Nokia 3210 Nabíjel jsem telefon Nokia 3210. Po nabíjení, které trvalo šest hodin (je to normální?), jsem mobil odpojil z nabíječky a chtěl jsem si přehrával melodie. Nechtěl jsem vybíjet baterii, takže jsem znovu připojil nabíječku a předpokládal, že mobil bude napájen ze sítě. Kupodivu však znovu začalo dobíjení …

Doba, po kterou se telefon nabíjel, je u Nokia 3210 standardní - opravdu se pohybuje kolem šesti hodin, v závislosti na tom, jak moc je vybitá baterie a jestli telefon nabíjíte vypnutý nebo ne. U telefonů Nokia cestovní nabíječka nefunguje jako síťový adaptér, a proto se energie i při dobíjení odebírá z baterie. Vaše zjištění se proto nevymyká normálu.

T9 není česky

U mobilního telefonu Nokia 3210 se mi velice líbí systém T9 pro psaní textových zpráv. Vadí mi ale, že pro něj neexistuje český slovník. Bude se někdy dodávat?

V současnosti systém T9 neobsahuje český slovník a v dohledné době se nechystá ani jeho uvedení. Nicméně konkrétně u telefonů Nokia můžete ukládat vlastní slova (až několik set slov) do uživatelského slovníku, který funguje stejně jako vestavěný.Technologii T9 však nevlastní Nokia, která ji u nás představila mezi prvními, ale nezávislá společnost Tegic Communication (www.t9.com), která zajišťuje slovníky a poskytuje tuto technologii výrobcům mobilních telefonů a kapesních počítačů.Podobný způsob psaní ve svých lepších telefonech nabízí i Motorola. Její systém iTAP bude prý i v české verzi.

Umí telefon ze zahraničí česky?

Koupil jsem si v Itálii mobilní telefon (Nokia 7110). Nahraje mi do něj někdo české menu?

Kupovat telefon v zahraničí je sice někdy finančně atraktivní, zvláště u velmi drahých modelů (předpokládám, že většina takových "dovozců" svůj nový mobil na hranicích nadšeně neukazuje celníkům). Budete se ale muset spokojit s cizojazyčným menu.Výrobci se totiž pochopitelně takovým dovozům brání, a proto vám v žádném autorizovaném servisu český firmware (a tím i menu) do mobilu z ciziny nenahrají. Výjimkou jsou některé neautorizované servisy, kde s telefonem provedou téměř cokoli (ztrácíte tím ovšem záruku), a firemní servis Siemensu, kde vám do telefonu nahrají český firmware bez problémů. A navíc - pokud máte od telefonu zahraniční záruční list a přístroj je pořád v záruce, dostanete češtinu zdarma. Záruční listy Siemensu jsou totiž uznávány ve všech zemích, kde má firma svoje zastoupení. Jestliže záruční list nemáte nebo telefon už není v záruce, zaplatíte za český firmware přibližně 1 000 Kč.

Psaní textových zpráv na telefonech Nokia

Psaní číslic na mobilních telefonech Nokia nepatří mezi všeobecně rozšířené znalosti. Z textového do číselného módu se přepíná podržením klávesy # a stejným způsobem se přepíná zpět, když chcete psát text. Když chcete číslici napsat bez přepnutí do číselného módu, stačí klávesu s číslem podržet déle nebo ji opakovaně stisknout, až přijde řada na číslici. Bez těchto znalostí je velmi obtížné napsat například příkaz k úhradě v Expandia Bance na mobilním telefonu se SIM Toolkitem.

Vlastní melodie pro Nokia 5110

Můžu poslat melodii vytvořenou na mobilním telefonu Nokia 3210 do telefonu Nokia 5110?

Bohužel, do telefonu Nokia 5110 není možné žádným způsobem dostat vlastní melodii - ani ji vytvořit, ani ji poslat jako v případě dvou mobilních telefonů Nokia 3210.